Порада туристу

Поради туристу. Який каркас  або обираємо рюкзак для походів.

Рюкзак у поході - один з найважливіших видів спорядження. Фото: автора
На що звернути увагу при виборі головного «друга» туриста?
Нагадаємо, що туристичні рюкзаки діляться на різні види залежно від призначення. Найбільша і найуніверсальніша група – рюкзаки для походів і трекінгу. Розглянемо детальніше основні елементи такого спорядження і дізнаємося, на що звертати увагу при виборі наплічника.
 
Який каркас?
Один з найважливіших елементів рюкзака – це його конструкція, тобто каркас, який забезпечує рівномірний розподіл ваги по рюкзаку і береже вашу спину від болів і перевантажень.
В радянські часи були популярні (інших просто і не було) станкові рюкзаки, тобто із зовнішнім каркасом. Якщо ваші батьки займалися туризмом, у них ще, цілком можливо, збереглося таке спорядження. Вони мають жорстку металеву або пластикову раму, до якої кріпиться підвіска. Зараз станкові рюкзаки відходять у минуле, втім і в них є свої адепти. Їх використовують переважно у великих експедиціях або водних сплавах, але для трекінгу є зручніші моделі.
Найбільшою популярністю користуються анатомічні каркасні рюкзаки, в яких металеві або пластикові деталі, що забезпечують жорсткість спини рюкзака, переважно вшиті у спинку. Також вони мають різні м'які деталі з поролону та інших матеріалів, які забезпечують спині туриста максимальний комфорт.
Анатомічний каркас.
Анатомічні рюкзаки бувають дуже різних конструкцій, від найпростіших до більш складних, зі знімними деталями. Їх також ділять на рюкзаки з внутрішнім (вшитим в спинку) і зовнішнім (елементи каркаса легко зняти або відрегулювати) каркасом.
Останні, як правило, забезпечують поліпшену вентиляцію спини завдяки різним сіткам, які дозволяють повітрю вільно циркулювати між спиною і рюкзаком. Але такі моделі громіздкіші.
Бувають туристичні рюкзаки зовсім без каркасу. Їх головний плюс – вони дуже легкі і у складеному вигляді займають мало місця, головний мінус – вони не розраховані на велику вагу, навантаження на спину і плечі буде великим. Такі наплічники використовують, як правило, для нетривалих поїздок.
 
Навіщо пояс?
Пояс або поясний ремінь – важливий елемент сучасного наплічника. Його задача – перенести частину ваги на стегна, розвантаживши хребет і плечі. Пояс має бути досить широким і м'яким, легко застібатися і розстібатися (але не самовільно, а тільки за потребою туриста!). В той же час він повинен тримати форму і регулюватися за довжиною.
Поясний ремінь повинен мати регулювання довжини та міцну застібку.
Аналогічний ремінь також існує на грудях. Він, навпаки, дозволяє перенести частину ваги на верхню частину тіла. Можна застібнути грудний і поясний ремені одночасно, а можна робити це по черзі, таким чином змінюючи розподіл ваги на тіло.
Ще один корисний елемент наплічника – клапан або кришка. Іноді він пришитий до рюкзака, а іноді – знімний. Другий варіант зручніший, адже тоді можна регулювати об’єм рюкзака та навіть використовувати клапан як сумку.
Знімний клапан, обладнаний зовнішньою і внутрішньої кишенями.
Часто рюкзаки мають додаткові зручності: 
- окремий нижній вхід на замку дозволяє дістати щось з дна рюкзака, не розпаковуючи його;
- зовнішні кишені за необхідності створять додатковий об’єм наплічнику та забезпечать швидкий доступ до речей, які повинні бути завжди під рукою;
- компресійні лямки дозволяють стягнути рюкзак, коли не використовується весь його об’єм, або ж прикріпити зовні різне спорядження, наприклад, каремат чи намет.
Важливий аксесуар похідного рюкзака – чохол від дощу, особливо якщо ви збираєтеся у Карпати. Іноді він входить у комплект з рюкзаком, якщо ні – його можна придбати окремо.
Детально розглянути будову рюкзака можна на інфографіці:
Будова рюкзака.
Скільки літрів?
Таким питанням переймається кожен турист. Мова йде не про воду чи іншу рідину, а про об’єм наплічника. Це питання досить важливе, адже обравши його один раз, будете ходити з таким рюкзаком роками (я свій активно використовую близько десяти років).
При виборі об’єму не варто впадати в крайнощі. Наприклад, орієнтуватися на тезу «чим більше, тим краще». Тоді існує небезпека, що пакувати рюкзак будете недбало і наберете багато зайвого. Дуже маленький рюкзак теж має свої недоліки: під час тривалого походу багато речей доведеться прикріпити зовні, а це збільшить ваші габарити і погіршить рівновагу.
80-літровий наплічник (зліва) підійде для тривалих піших походів, 55-літровий (справа) - для автостопних мандрівок.
Вважається, що універсальний середній обсяг похідного рюкзака для чоловіків – 70-100 літрів, жінок – 50-70 літрів.
До речі, перший крок до компактного пакування наплічника – відібрати для походу лише найнеобхідніші речі.
 

Поради туристу. Що взяти у похід, а що — залишити вдома?

Вдало і компактно спакований рюкзак дозволить вам з легкістю долати складні гірські маршрути. Фото: автора
Існує універсальний мінімальний набір речей, який допоможе вам комфортно почуватися у різних умовах
Пам'ятаю, як більше десяти років тому пакування рюкзака для чергового походу було важливою подією. На це треба було виділити кілька годин, написати список усіх необхідних речей, скласти їх в купу посеред кімнати, засунути у рюкзак. Зрозумівши, що він надто важкий, розпаковути рюкзак знову, критично переглянути усі речі, відкинути щось зайве і пакувати знову. Тепер же ця процедура минає швидко і безболісно.
Для тих, хто збирає свій перший (або ж десятий) рюкзак, пропоную зупинитися на основних речах, які знадобляться у пішому поході. Розглядати кожну річ детально не будемо (про це можна написати цілу книгу), зупинимося лише на основних параметрах.
Найголовніші речі
В першу чергу, нам знадобиться туристичний рюкзак, міцний і надійний, з твердою спинкою, міцним дном, надійними заплічними і поясним ременями. Перевірено на власному досвіді: нормальний туристичний рюкзак — найважливіша річ у поході (саме у пішому поході, хоча я навіть на пляжний чи екскурсійний відпочинок, в поїздки потягом чи польоти літаком беру рюкзак, а не валізу на колесах).
До необхідних речей належать намет, туристичний килимок та спальник. Детальніше про них читайте у наступних публікаціях.
Надійний двошаровий намет захистить від негоди.
Вибір взуття та одягу залежить від пори року і клімату. Головна вимога до взуття — зручність і надійність. Це можуть бути міцні трекінгові черевики або сандалі, в якості змінного взуття можна взяти легкі шльопанці.
З одягу слід взяти дві футболки, дві пари штанів і дві кофти (один комплект одягаємо на себе, інший — на зміну, щоб ходити у таборі під час стоянок, особливо якщо ви намокли під час переходу). Штани для ходьби повинні бути легкими і міцними, достатньо вільними, щоб не сковувати рухів, не продуватися сильно вітром і швидко сохнути.
Якщо є зайві кошти, можна придбати термобілизну, яка добре відводить піт від тіла і швидко сохне. Однак і без неї можна обійтися.
Легка і тепла кофта з флісу — відмінний варіант на випадок холоду. Навіть після намокання вона продовжує гріти, і сохне дуже швидко. Не беріть важких і об'ємних шерстяних светрів, віддайте перевагу тонким і теплим кофтам.
Для захисту від вітру та дощу потрібна куртка або вітровка. Я вважаю, що її треба брати в походи і влітку, навіть якщо не передбачається холодів або проливних дощів.
Обов'язковий елемент — дощовик і\або водонепроникна накидка на рюкзак. Якщо останньої немає (та навіть якщо є), рекомендую пакувати усі речі в окремі целофанові пакети, а потім усе разом — у великий целофановий мішок (продаються на базарі для соління овочів). Це дуже зручний додатковий захист речей від намокання. Він особливо актуальний у Карпатах, де зливи бувають досить часто.
Набір основних речей для походу. Фото: usingpeople.net.
Це важливо
Обов'язковий набір індивідуального посуду: кружка, миска, ложка і ніж. Хочете зекономити на вазі і об'ємі, візьміть одну глибоку ємність для їжі і пиття (але тоді її доведеться частіше мити), а краще — набір індивідуального посуду з якісного пластику, який складається за принципом матрьошки. Набір посуду для приготування їжі та саму їжу слід розраховувати для всієї групи в залежності від кількості людей і днів походу.
Ще одне важливе пристосування — ліхтарик, який допоможе пересуватися у темряві, а також — сірники чи запальничка. Сірники також запакуйте у целофан, прихопіть сухий спирт для розпалювання вогнища у мокру погоду. Ще кращий варіант — мати компактний газовий пальник і балон, тоді готувати їжу можна швидко і зручно у будь-яку погоду.
В аптечці слід мати бинт, засіб дезінфекції, пластир, мінімальний набір ліків (знеболюючі, жарознижуючі, активоване вугілля та інші). Аптечки буде достатньо однієї для всієї групи, якщо користуєтеся специфічними ліками — візьміть їх окремо.
Якщо берете з собою фотоапарат або відеокамеру, подбайте про запасні акумулятори або батарейки і захист техніки від вологи. Штатив, особливо великий, брати не варто, це невиправдана зайва вага. Документи, карти, гроші також пакуйте в водонепроникні пакети.
Пакуючи засоби особистої гігієни, віддайте перевагу маленькому рушникові, одному-двом одноразовим пакетикам шампуню, а зубну пасту візьміть одну на всіх, і чим менший тюбик, тим краще! Зате туалетного паперу можете сміливо брати цілий рулон, в поході він заміняє серветки і стає в нагоді у багатьох випадках. З косметики може стати в нагоді дитячий та сонцезахисний крем.
Поради
Можливо, щось із запропонованого списку буде зайвим для вас, а чогось, навпаки, не дістає. У будь-якому випадку, перед тим, як покласти якусь річ в рюкзак, тричі подумайте, наскільки вона необхідна, і чи не можна її замінити схожою, але легшою.
Не тягніть важких книг, розкладних стільчиків, сокир та інших речей, без яких можна обійтися. Варто не лише не брати зайвих речей, а й усе, що взяли, пакувати компактно. Як це зробити, читайте у наступних публікаціях. І пам'ятайте, що кожного наступного разу пакувати рюкзак буде легше.



Поради туристу. Намети: одношарові чи двошарові (ІНФОГРАФІКА)


Двошарові намети часто мають місткі тамбури. Фото: автора
Кожен вид має свої переваги та недоліки.
Ми вже розглядали, як класифікують намети за призначенням. Вони бувають кемпінгові, трекінгові і штурмові, і кожні мають свої переваги та використовуються у відповідних умовах.
Пропоную звернути увагу на ще одну важливу характеристику — зі скількох шарів тканини складається намет.
Одношаровий намет. Його основу складає єдине цілісне полотно з водонепроникної тканини. Такі намети легше двошарових, їх просто встановлювати, але вони мають свої недоліки. Так, в них не найкраща вентиляція, в задушливу або вологу погоду на внутрішніх стінках утворюється конденсат, а під час сильного дощу і вітру краплі потрапляють всередину, вона гірше зберігає тепло.

Одношаровий намет. Будова, переваги і недоліки



Двошаровий намет складається з щільного водонепроникного тенту і легкого внутрішнього шару, між якими — повітряний прошарок.
Хоча такий намет трохи важчий, він має беззаперечні переваги: хороша вентиляція, менші втрати тепла в холодну пору, більш надійний захист від дощу. І ще один бонус (у більшості двошарових наметів) — тамбур (а іноді навіть два), де можна зберігати речі і взуття.

Двошаровий намет. Будова, переваги та недоліки


 
Замість висновку
 Якщо ви виїжджаєте на природу рідко, для початку можна купити і одношаровий. Адже він в кілька разів дешевший. А якщо увійдете у смак і почнете подорожувати частіше, варто придбати двошаровий намет. Це як раз той випадок, коли краще купити дорожчу річ і нести трохи більше ваги в рюкзаку, але зате не переживати, як пройде наступна ніч в поході.
Якщо двошаровий намет надійно захищає від дощу...
...то одношаровий краще накрити целофаном на випадок зливи.